• بازدید امروز : 3
  • بازدید این ماه : 9,989
  • بازدید امسال : 58,088
  • کل بازدیدها : 452,829
  • تعداد پست های ارسالی : 81
  • تعداد افراد آنلاین : 2

تبلیغات
نویسنده : امین عزتی تاریخ : 23:10:13 - 1390/2/22 تعداد بازدید : 31600 نظر بدهید (13)

. براي تخليص مايعات چهار نوع تقطير در آزمايشگاه مورد استفاده قرار مي گيرد:

١) تقطير ساده

٢) تقطير در فشار كم

٣) تقطير به وسيله ي بخار آب

٤) تقطير جزء به جزء 

تقطير ساده

 وجود ناخالصي هاي غيرفرّار در مايع سبب كاهش فشار بخارآن مي شود، زيرا وجود جزء غير فرار به مقدار زياد، غلظت جزء اصلي فرّار را پايين مي آورد و قابليت تبخير مايع كم مي شود، اماپس از تقطير در باقيمانده ي تقطير باقي مي ماند و مايع به صورت خالص تقطير مي شود.

به طوركلي، بخاراتي كه در سطح مايع است بيشتر از جسم فرّار تشكيل شده است و كمتر از جسم غير فرّار است. ( قانون رائولت و دالتون )              

چنانچه مخلوطي از دو يا چند مايع داشته باشيم و دماي جوش آن ها به حد كافي با هم تفاوت داشته باشد، جدا كردن آن ها از طريق تقطير ساده امكان پذيراست. ابتدا مايعي كه نقطه ي جوش كمتري دارد تقطير مي شود و سپس اجزاء ديگر مخلوط، به تناسب افزايش دماي جوششان تقطير مي شوند و بدين ترتيب مي توان آن ها را از يك ديگر جدا نمود. مي توان گفت اختلاف نقطه ي جوش بايد بيش از ٨٠ درجه سانتيگراد باشد.

براي تقطير ساده، بالن تقطير، مُبرد، رابط، دماسنج، و بالن دريافت كننده لازم است. نحوه آماده كردن دستگاه مطابق شكل زير است در تقطير يك مايع خالص، درجه حرارت دهانه ي خروجي رابط با درجه حرارت مايع جوشان بالن تقطير، چنانچه بالن زياده ازحد گرم نشود، يكسان است. چنانچه فقط اندازه گيري دماي جوش، مورد نظر باشد، مي توان بدون مُبرد مقدار دماي جوش را تعيين كرد.

يك دستگاه تقطير ساده                                     

                                

                                                

رعايت نكات زير در انجام تقطير ضروري است

١) حجم مايع تقطير شدني از حجم بالون نبايد بيشتر باشد.                                         

٢) انداختن چند عدد سنگ جوش (دو يا سه عدد) در بالون تقطير به منظور توزيع يكنواخت گرما و جلو گيري از پريدن مايع ضروري است.

٣) مخزن جيوه ي دماسنج بايد پايين تر از شاخه جانبي رابط قرارگيرد (محل جريان بخارها ) تا دماي جوش

مايع يا مخلوط مايعات مشخص شود.

٤) اتصال لوله ي ورود و خروج آب به مُبرد صحيح باشد.

٥) براي گرم كردن معمولاً  حمام هاي روغن يا وسايل گرم كننده ي الكتريكي ارجحيت دارد. اما چنانچه ازشعله استفاده مي شود، بايد توجه داشت با گذاردن يك توري فلزي روي سه پايه و زير بالون، شعله ي چراغ گاز به طور گسترده به تمام نقاط بالون انتقال يابد تا بدين وسيله از گرم شدن موضعي بالون جلوگيري شود.

٦) محل ارتباط و تماس شيشه آلات بايد با گريس يا وازلين قبل از سوار كردن دستگاه چرب شود. اين امر براي اجتناب از چسبندگي و قفل شدن آن ها در اثر حرارت ضروري است.

٧) از بالون هاي تقطير بزرگ نبايد استفاده كرد زيرا سبب از بين رفتن مايع مي گردد.

٨) انتخاب مُبرد به نوع تقطير، سرعت تقطير و دماي جوش مايع مورد نظر بستگي دارد.

٩) قبل از انجام تقطير ، تركيب مورد نظر را در بالون تقطير بريزيد و آن را وزن كنيد و بعد از عمل تقطير نيز مجدداً بالون را وزن كنيد تا مقدار مايع تقطير شده مشخص شود.

١٠) سرعت تقطير مناسب (تنظيم دماي لازم ) هر ثانيه ، يك تا دو قطره مي باشد.

١١) بالون تقطير را هيچگاه نبايد تا خشك شدن وازبين رفتن كامل مايع  تقطير شدني حرارت داد.       وسايل مورد نياز

بالون ته گرد(ته صاف)، مُبَرّد، رابط دو طرفه، اتانول ناخالص، بشر، سنگ جوش، گيره وپايه، گرمکن الکتریکی، دماسنج.

شرح آزمایش 

در ابتداي آزمايش بالون را برداشته و ٥٠ میلی لیترآن را از اتانول ناخالص پرمي كنيم بعد تعدادي سنگ        جوش در آن مي ريزيم سپس رابط دو طرفه را كه قبلاً سرآن را روغن كاري كرده ايم  به بالون وصل مي كنيم، سر ديگر آن را به مُبرّد وصل مي كنيم، بعد اين دستگاه را بر روي دو پايه و گيره سوار مي كنيم يكي از گيره ها را به بالون وگيره ي ديگر را به مُبرّد مي بنديم ، سپس در زير بالون گرمکن الکتریکی را قرار مي دهيم. مُبرّد داراي دو زايده است كه زايده ي بالا كه به رابط دوطرفه نزديك  است محل خروج آب و زايده ي پاييني محل ورود آب مي باشد.

به وسيله ي یک شلنگ كه يك طرف آن به شير آب متصل است طرف ديگرش را به زايده ي پایینی مُبرّد   وصل مي كنيم و لوله ي ديگر را به زايده ي بالایی وصل مي كنيم كه محل خروج آب است.

حال دستگاه آماده ي انجام آزمايش خالص سازي اتانول ناخالص به روش تقطير ساده مي باشد.    

ابتدا شير آب را باز مي كنيم تا آب وارد جداره ي خارجي مُبرد شود ، سپس گرمکن را را روشن مي كنيم     و در زير بالن قرار مي دهيم، صبر مي كنيم تا دماي  محلول بالا رود.

بعد از چند دقيقه اتانول شروع به بخار شدن مي كند و وارد جداره ي داخلي مُبرّد مي شود، چون آب سرد در اطراف جداره ي داخلي مُبرّد در گردش است، بخارات اتانول هنگام عبور از جداره ي داخلي سرد مي شوند وعمل ميعان اتفاق افتاده و اتانول از حالت گاز (بخار) به حالت مايع در مي آيد. حال قبل از اين كه قطرات اتانول بر روي زمين بريزد يك بشر را در زير خروجي مُبرّد قرار مي دهيم و سپس بعد از چند لحظه اتانول به صورت قطره قطره به داخل ارلن مي ريزد.

نكات مربوط به عمل تقطير ساده

١) بالن را از  آن بيشتر پر نكنيد، چون اين عمل باعث بالا رفتن فشار بخار در هنگام گرم شدن مي شود و احتمال پاشيدگي اتانول يا تركيدن ظرف بالا مي رود.

٢) محل ارتباط وسايل شيشه اي را روغن كاري كنيدتا از چسبندگي  و قفل شدن آن ها جلو گيري كند.

٣) از تقطير ساده مي توان براي  به دست آوردن دماي جوش استفاده كرد.

٤)حتماً چند سنگ جوش داخل اتانول ناخالص داخل بالن بريزيد تا گرما را به صورت يكنواخت در تمام مايع پخش شود و از پاشيدگي مايع به بالا جلوگيري كند.   

نتيجه گيري

تقطير يكي از ساده ترين روش هاي خالص سازي مايعات است.   

 در صنعت نيز  از اين روش براي خالص سازي مواد استفاده مي شود مخصوصا در پالايشگاههاي نفت كه از روش تقطير جزء به جزء براي جدا كردن مشتقات نفت استفاده مي شود.پست های مشابه
نرخ سکّه و طلاوب سایت شهاب حسینیبرنامه نویسی حرفه ای PHPدروس تخصصی فوق لیسانس مهندسی نرم افزاردنیای مد و لباسپکیج تصفیه فاضلاب

چربی گیر چربگیر چربی گیر فایبرگلاس نصب و راه اندازی انواع چربی گیر آشپزخانه چربی گیر رستورانچربی گیر